Merhaba bu yazımda Türkiye’deki bilgi, reklam piyasasından ve aynı zamanda içerik üretiminin sorunlarından bahsedeceğim..

Türkiye’de bildiğiniz gibi bilgi son 2-4 yıl öncesine kadar forum siteleri kapandı, forum sitelerindeki üyeler azaldı, bilgiye ulaşmak dahada zor olmaya başladı. Artık Türkçe aramalarda sorunlarımıza çözüm bulamamaya başladık bunun temel nedeni olarak emek verip karşılığını bulamamak ve Türkiye’deki yasalar, reklamlar, bilgi eksikliği diyebiliriz.

Aslında her ne kadar Türkler olarak paylaşmayı çok sevsekte artık Türkiye’de içerik üreticiler gün geçtikçe azalıyor ve Türkçe kaynaklar tükenmeye başlıyor forum sitelerini ele alalım mesela forum sitesini yönetici kurar yıllık masrafını filan öder ortalama yıllık 250-500 tl barınma (hosting) için harcama yapar uğraşır gerekirse site yazar yada hazır sistemlerden parayla site alır yada ücretsiz olanları kullanır kurduğu sitelerde içerik bilgi paylaşmaya başlar google siteyi indexler ve google aramalarında çıkmaya başlar. Kişiler siteye üye olmaya başlar sitede yöneticiler olur alt yönetici falan ve sitede üyeler ve yöneticiler içerik bilgi paylaşır genelde resim müzik program yazı gibi birçok türden bilgi üretir ve paylaşırlar forumdaki üyelerin açtığı konularda sorunlarını çözer yardımcı olurlar herşey paylaşmak ve yardımlaşmak içindir

Fakat son zamanlarda bu siteler neden kapanıyor neden işlemiyor ve bilgi üretenler azalıyor gelelim sorunlara 1. olarak yöneticiler masrafları karşılayamıyor 2. olarak müzik gibi paylaşımlarda devlet baskısı ve yasaklık sorunu geliyor üye ortak bir paylaşımda da bunu paylaşsa devlet bu konuda site yöneticini sorumlu tutuyor 3. olarak sosyal medyanın kullanıcıları kendine çekmesi bulunuyor her ne kadar kullanıcıları kendine çekse de kullanıcılar forumlardaki gibi bilgiye sonradan aramalarda ulaşamıyor

Gelelim şimdi reklam ve kazanç sorununa Türkiye’deki kazançlar çok kötü durumda kullanıcılar web sitelerine google gibi reklam veren şirketlerden reklam aldıklarında 10 kuruş 21 kuruş gibi çok çok düşük bir rakam kazanıyorlar ve bu rakam için kullnıcıların web sitesindeki o reklama tıklamaları gerekiyor.

Şimdi o zaman ben sürekli tıklarım dediğinizi duyar gibiyim tabi bu tıklamalar günde 1 kere yani 24 satte 1 kere kabul edliyor hatta fazla tıkladığınızda google bunu anlıyor ve size kızıyor hatta sitenizi google den bile silebilir sakın unutmayın googleyi kandıramazsınız neyse konumuza dönelim. Web sitesine reklam alanlar Yurt dışında 1 reklam tıklamasına ortalama 3 € para kazanıyorken Türkiye de durum kuruşlardan ibaret bu durumda siteler kendi başlarına ayakta kalamıyorlar Türkiye’de yapılan gerek müzik indirme ceza gelicek gibi haberler (bu arada youtubede ve ttnet müzikte dinlemek ücretsiz sanata ve emeğe saygı) en önemlisi internet yasakları ve internette girdiğimiz her sitenin kaydı 6 aydan 12 aya çıkarılmışken içerik üreten, yükleyen User dediğimiz kullanıcılar bu konulardan korktu ve içerik üretimi büyük derecede azaldı bu azalmayla beraber siteler kapanınca internete türkçe biliye ulaşmak zor olmaya başladı..

Peki Türkiye’deki reklam gelirleri neden düşük diye bir ses duruyorum sanki neden çünkü mesela googleyi ele alalım google de 1 reklam tıklaması ortalama 50 kuruş yani firmanın reklamına tıkladığınızda firmadan 50 kuruş para düşüyor bu paradan 21 kuruş reklamı yayınlayan site aldığını var sayarsak google de 29 kuruş para kazanmış oluyor peki neden yurt dışına göre çok düşük

Bu reklam fiyatları Türkiye’de internet bilinci tam olarak oturmamış örnek veriyorum müşteriye web sitesi yapıyoruz somut bişi olmadığı için müşteri neden para verilip o kadar pahalı mı mantığına gidiyor yani bilgi eksikliğinden dolayı internete güvenmiyor reklam vermiyor. bunun gibi ülkemizde çok fazla firma olduğu için 🙂 ve gelişen bir ülkeyiz ama toplumumuz çok cahil araştırma ruhu yok bilgi edinme yok bunlarla beraber Türkiye’de İnternet reklam veren ve yatırım yapan firmalar oldukça az durumda bundan dolayı google gibi arma motorlar vs. ve ülke ekonomisine göre reklam almak için düşük tutmak zorunda kalıyor bu sebepten dolayı reklamlar çok saçma şekilde kuruşlarla ilerliyor.

Şu sıralar youtube kanallarında bi ilerleme kaydediliyor fakat onlardada durum vahim kuruşlar gene devreye giriyor türk insanı okumayı sevmediği için youtube ye yönelmeye başladı hazır kısa bilgi veren videolar mesela yazı değilde konuşma ses 🙂 yazı okumak zor geliyor yani kitap okumadığımız gibi bundan kaynaklı videolara yöneliyor. Forum ve youtube de olduğu gibi site veya kanal açan kişi ilk 1-2 yıl düzgün gelir elde edemiyor ekipman alamıyor örnek kamera mikrofon gibi web sitesi varsa hosting gibi giderleri karşılayamıyor umudunu kaybediyor ve içerik üretilemiyor ve komple kanalı veya siteyi kapatıyor

Genel olarak hani toplumumuzda şu vardırya interneten deli para kazanıyorlarmış bizde yapalım olayı genele fos çıkıyor bunun için çok fazla emek gerekiyor sabır gerekiyor kaliteli içerikler paylaşımlar gerekiyor. sonuç olarak bilgi üretmek paylaşmak isteyen kişiler umutlarıyla yarı yolda kalıyor gerek İnternet yasakları gerek reklam kazançlarının kuruşlarla olması bu durumu etkiliyor Türkiye’de internete bir şeyler aradığınızda kaynaklar günden güne azalıyor ve çözüm bulamamaya başlıyoruz oysaki İngilizce aradığımızda binlerce site çözüm ve bilgi ile bizi bekliyor ve o siteler yurt dışında hem sevdiği işi yapıyor hemde para kazanıyor içerik üretiyor paylaşıyorlar birbirlerine yardımcı oluyorlar.

Bunun için Türkiye’nin içerik paylaşması için hani biz İngilizce arama yapınca çok fazla içerik buluyor bilgiye ulaşıyoruz ya türkçe aramalar dada içerik bulunması için Türkçe’nin yayılması için Türkiye’nin büyümesi için içerik paylaşın üretin sosyal medya da boş boş scroll (aşağı in in bitmiyor) yapmak yerine, o şunu yapmış yok o yemek paylaşmış gibi şeylerden sıyrılarak araştırma yapabilir, bilginize bilgi katabilir kendinizi geliştirebilir ve site açıp içerik yükleyebilir site açamazsanız bile googlenin ücretsiz blog servisini de kullanabilirsiniz, benzer olarak wp (wordpress) in ücretsiz web sitesi hizmetide mevcut yani kısaca araştıralım arkadaşlar ve üretelim üretelim üretelim sözlerimi “Bir Hacker Manifestosu” kitabının ilk sayfasındaki yazı ile bitirmek istiyorum okuduğunuz için Teşekkürler..

Mesut Yurekdinç

Tüm Yazılar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Advertisement